Záhlaví Domidar Dogs Kennel

Shrnutí roku 2012

Sezónu 2012 jsme zahájili účastí na vyhlášení výsledků v soutěži TOP DOG, kterou každoročně vyhlašuje Českomoravská kynologická unie. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil dne 14.1.2012 v nádherných prostorách konferenčního sálu Top Hotelu Praha. Náš MultiCh. GLOCK Stawka Wieksza niž Žycie si v uplynulé výstavní sezóně vedl tak dobře, že získal první místo ve III. skupině FCI a poprvé v historii plemene se stal nejúspěšnějším teriérem roku 2011 v České republice. Pozadu za ním nezůstala ani mladičká Dazmarnic BLACK ROSE, která se ve stejné soutěži umístila na překrásné čtvrté příčce.

Další slavnostní vyhlášení, tentokrát v soutěži TOP TERIÉR 2011 klubu SKCHTaF, na nás čekalo 3.3.2012, při příležitosti konání Speciální výstavy teriérů ve Viničném na Slovensku. Náš MultiCh. GLOCK Stawka Wieksza Niž Žycie získal v předešlé výstavní sezóně absolutně nejvyšší počet bodů v rámci plemene SBT a byl mu udělen titul TOP TERIÉR zahraničního člena SKCHTaF za rok 2011. Glock svoje kvality potvrdil téhož dne na Speciální výstavě, když zvítězil ve své třídě a získal titul CC. Svoji výstavní premiéru zde měla i naše maličká MAYA Stawka Wieksza niž Žycie, která ve třídě dorostu získala ocenění VN3.

V tomto roce jsme opět nemohli chybět na jedné z nejprestižnějších výstav na světě, na výstavě Cruft´s, která se konala 11.3. 2012 v anglickém Birminghamu. Na místo jsme vyrazili společně s naší kamarádkou a chovatelkou Alicjí Mielus z Polska ( www.stawka.pl ). Náš letošní výstavní tým tvořila dvojice MultiCh. Glock Stawka Wieksza niž Žycie a mladičká JWW. Vanta z Hambálek Bušín (majitel MVDr. Josef Klimeš). Glock byl opět vystaven v té nejtěžší konkurenci, mezi šampiony, ve třídě open. Na pořadová místa jsme pochopitelně nedosáhli, ale pocit, že se pohybujete na zeleném koberci vedle takových psů, jakými jsou například úřadující TOP STAFF Ch. Aymstaff Devil in Disquise, Ch. Briganah New Moon, Ch. Ashstock Red Miller JW, Ch. Blazinstaff Blazin Justice JW nebo Ch. Scousious Pretzel Logic JW, je prostě úžasný!!! Hlavní pozornost tohoto dne však byla soustředěna na naší svěřenkyni JWW Vantu z Hambalek Bušín, kterou naprosto fantasticky vystavovala Jana. Musím se přiznat, že jsem jim věřil jako nikdy předtím. Vanta byla opravdu ve vynikající fyzické kondici, perfektně připravená a po mnohaměsíčním tréninku byly obě holky skvěle sehrané. Nejdříve Vantička nastoupila do silně obsazené třídy Undergraduate, kde se moc pěkně předvedla v pohybu a naprosto okouzlující byla ve statice. Paní rozhodčí si ji dlouze prohlížela, opakovaně se k ní vracela při porovnání s ostatními fenami a nakonec jí v této třídě postavila na 4. místo s titulem RESERVE. Následně proběhlo další porovnání ve třídě Graduate, kde Vanta získala 5. místo s oceněním VHC. Naše radost z toho úspěchu byla nekonečná!! Celkovým vítězem výstavy se stal bílý pes s červenými plotnami - Ch. Wickstaff The Highway Man, který ve finále porazil přenádhernou fenu Ch. Trufflestaff Monifu Kaniku JW. Rozhodování nebylo jednoduché, protože každý z rozhodčích prosazoval svého kandidáta a o vítězi tak musela rozhodnout nezávislá, třetí rozhodčí. Nebudu nijak zastírat, že z vítězného psa jsem byl do jisté míry rozpačitý i když musím přiznat, že jsem nikdy v životě neviděl v kruhu takovou dynamiku, temperament, radost a neskutečnou souhru s handlerkou, kterou předvedl právě Ch. Wickstaff The Highway Man. Moje srdce však rozhodně bije pro Ch. Trufflestaff Monifu Kaniku JW, která podle mého názoru měla na této výstavě zvítězit.

Po návratu z Anglie jsme si, na základě prosby našeho přítele MVDr. Klimeše, převzali do výstavní přípravy mladého psa pocházejícího z jeho chovu – ZONNY z Hambalek Bušín. Stal se novým členem našeho výstavního týmu.

Začátkem měsíce dubna, 7.-8.4.2012, jsme se zúčastnili třech výstav v Maďarsku – Miskolc Marathon. Byli jsme velmi úspěšní a GLOCK Stawka Wieksza niž Žycie i Dazmarnic BLACK ROSE zde dokončili šampionát Maďarska.

Na konci měsíce dubna, 28.4.2012 proběhla na výstavišti Krásná louka v Mladé Boleslavi Klubová výstava SBTC CZ. Pozvání k posuzování této výstavy přijali velmi zkušení slovenští rozhodčí MVDr. Pavol Seman, který posuzoval psy a Ing. Robert Kanás, který zde posuzoval feny. Pro Zonnyho to byla výstavní premiéra a současně poslední zkouška nanečisto před letošní Světovou výstavou v Salzburgu. V silně obsazené třídě dorostu se Zonny velice pěkně předvedl ve statice i v pohybu a přesvědčivě v této třídě zvítězil. Dazmarnic BLACK ROSE zvítězila ve velmi silné konkurenci 17 fen ve třídě otevřené. Rozárka se opět výborně prezentovala a nakonec získala poslední titul CAC, který jí chyběl pro dosažení titulu Český šampion. Jako poslední byla vystavena ve třídě vítězů Vanta z Hambalek Bušín, která se umístila na 4. pořadovém místě s oceněním výborná.

Následující den se v Praze, v kongresovém centru ČZU Suchdol, uskutečnil specializovaný seminář s názvem Budoucnost Stafordšírského bulteriéra. Přednášejícím byl velmi zkušený rozhodčí, dlouholetý chovatel a vystavovatel a trenér anglického Kennel clubu pan Alan Hedges. Velmi si vážím toho, že Alan Hedges, kterého jsem oslovil na podzim loňského roku na výstavě SBTC v Birminghamu, přijal naše pozvání a pomohl zrealizovat tento seminář v České republice. Na tento seminář, který byl realizován pod záštitou ČZU v Praze, za podpory generálního sponzora SBTC CZ firmy ANF CZ, s.r.o. a také Centra pro výzkum chování psů, dorazilo více než 80 účastníků, včetně osmi exteriérových rozhodčích z České republiky. Nosným tématem semináře bylo detailní představení standardu plemene a jeho výklad a demonstrace na živém psu, dále porovnání kvality jedinců a chovu v České republice a v Anglii, dozvěděli jsme se řadu informací o aktuálních trendech v zemi původu, barevných rázech a mnoho dalšího a to velice vtipnou a poutavou formou prezentace. Po ukončení semináře měli rozhodčí možnost ještě individuálně diskutovat s Alanem Hedgesem o dalších otázkách důležitých pro jejich praxi, pro ostatní účastníky byla připravena možnost prohlídky specializovaného pracoviště Centra pro výzkum chování psů s odborným výkladem k problematice pachových prací v rámci služebního využití. Soudě podle následných reakcí účastníků i rozhodčích si troufám konstatovat, že tento seminář byl vnímán jako velký přínos v rámci chovu našeho plemene a jako předseda klubu SBTC CZ mohu slíbit, že další podobné akce budou v brzké době následovat. Je totiž naší povinností nepřetržitě působit na odbornou úroveň našich členů a současně se musíme snažit o pravidelné vzdělávání našich rozhodčích, které by se mělo pozitivně projevit nejen na výsledcích a celkové úrovni posuzování výstav, ale dlouhodobě také v oblasti chovu plemene v České republice. Ze semináře byl zpracován obsáhlý písemný materiál, který bude součástí následujícího klubového zpravodaje a rovněž bude distribuován mezi rozhodčí. Videozáznam semináře je možné objednat na stránkách klubu SBTC CZ.

Dne 5.5.2012 jsme po opravdu dlouhé době vyrazili na výstavu do sousedního Polska, kam jezdíme opravdu hrozně rádi. Tentokrát se Mezinárodní výstava psů konala v pěkném sportovním areálu v Lodži, které je třetím největším městem v zemi. Hlavním důvodem, proč jsme na tuto výstavu vyrazili bylo, že jsme se chtěli pokusit o poslední CACIB potřebný pro získání titulu C.I.B. pro naši Rozárku. Osud si ale s námi tak trochu pohrál. Glock svým předvedením oslnil paní rozhodčí Weru Hubenthal natolik, že nejdříve spolehlivě zvítězil v silně obsazené třídě šampionů, následně získal svůj dvaadvacátý titul CACIB a nakonec byl ohodnocen po dvaatřicáté jako vítěz plemene – BEST OF BREED. No a Rozárka, která se mimochodem také velice pěkně předvedla, tentokrát bohužel nestačila na kvality nádherné domácí feny Vennya Prozak a získala ve třídě otevřené ocenění V2.

Z Polského města Lodž jsme přejeli na Slovensko do Bánské Bystrice, kde se 6.5.2012 konala Národní výstava psů. Tuto výstavu jsme si skvěle užili především s Glockem, který byl poprvé v životě vystaven ve třídě čestné a tak se předváděl jenom pro diváky a pro rozhodčího. Musím přiznat, že to byl pro mě zvláštní a příjemný pocit. V závěrečných soutěžích odpoledne Glock navíc zaujal rozhodčího Milana Bíroše tak, že získal nádherné 3. místo BIS třídy čestné ze všech plemen psů na výstavě. Ve třídě otevřené byla v poměrně silné konkurenci vystavena také naše Rozárka, která tuto třídu vyhrála a získala ohodnocení V1, CAC. Tímto svým vítězstvím Black Rose Dazmarnic získala titul Slovenský šampion a navíc se také stala multišampionkou ( Ch - HU, CZ, SK ).

18.5.2012 se konala Světová výstava psů v rakouském Salzburgu. Tady jsme opravdu nemohli chybět! Byla to velká událost pro našeho mladého svěřence Zonnyho, který se zde nádherně předvedl a spolehlivě zvítězil ve třídě dorostu u velmi zkušeného rozhodčího a respektovaného chovatele pana Jamese Byrnese z Irska (kennel Lackyle). Známku výborná zde získaly i obě naše dámy, VANTA z Hambalek Bušín i Dazmarnic BLACK ROSE.

Dne 9.6.2012 se v pěkném prostředí dostihového areálu v Kolesech u Pardubic uskutečnila Klubová výstava SBTC CZ. Letos bylo na výstavu přihlášeno rekordních 221 psů nejen z České republiky, ale i z řady dalších zemí. Před samotným zahájením výstavy proběhlo slavnostní vyhlášení a předání titulů Klubových šampionů, vyhlášení soutěže Pracovní pes a fena roku 2011, soutěže TOP STAFF pes a fena 2011 a vyhlášení výstavně nejúspěšnějších chovatelských stanic roku. V soutěži TOP STAFF 2011 byl jako absolutní vítěz vyhlášen náš C.I.B., GrandCh. a MultiCh. GLOCK Stawka Wieksza niž Žycie, který v klubovém bodování získal rekordních 224 bodů. Pozadu nezůstala ani Rozárka – MultiCh. BLACK ROSE Dazmarnic, která se umístila na druhém místě TOP STAFF v kategorii fen se ziskem 107 bodů. Pozvání na výstavu letos přijali známí angličtí rozhodčí - Kevin Jones ( ch.s. MAXSTA ), který zde posuzoval psy a Mark Davies ( ch.s. SEBSONIC ), který posuzoval feny. Na této výstavě se opět skvěle předvedl ZONNY z Hambalek Bušín, který zcela ovládl třídu dorostu a spolehlivě zvítězil. Glock se umístil na třetím místě ve třídě čestné a Rozárka získala ocenění výborná ve třídě vítězů.

Na konci měsíce července odjela na „výstavní stáž“ naše Dazmarnic BLACK ROSE, která pod vedením našeho kamaráda Andreje Knížky absolvovala na Slovensku a v Polsku několik výstav. 21.7.2012 zvítězila ve třídě šampionů na Mezinárodní výstavě psů ve Velké Idě a díky zadanému titulu CACIB splnila podmínky pro udělení titulu Interšampion (C.I.B.). Na Speciální výstavě teriérů klubu SKCHTaF v Košicích, která se konala 22.7.2012, zvítězila Rozárka ve třídě šampionů a získala postupně tituly CC, Vítěz speciální výstavy a BEST OF BREED. Stejně úspěšná byla Rozárka také na další Klubové výstavě, tentokrát v polském Zakopane, která se konala dne 4.8.2012. Opět pod vedením Andreje Knížky spolehlivě zvítězila ve své třídě a získala titul Klubový vítěz.

Zpět domů se Rozárka vrátila ve velkém stylu, když naposled pod vedením Andreje Knížky zvítězila ve třídě šampionů na Mezinárodní výstavě psů v Bratislavě dne 18.8.2012 . Na stejné výstavě byla ve třídě mladých předvedena i mladičká MAYA Stawka Wieksza niž Žycie, která v této třídě zvítězila u slovenského rozhodčího pana Františka Szalaie a v závěrečných soutěžích potvrdila svoje kvality získáním druhého místa v kategorii JUNIOR BEST IN SHOW u all round rozhodčího pana Tibora Havelky, který je rovněž se Slovenska. Rádi bychom Andrejovi a jeho manželce Dášce poděkovali za fantastickou péči, kterou Rozárce věnovali. Vrátila se k nám v opravdu výborné formě, s mnoha poháry, protože v rukou Andreje neomylně zvítězila ve své třídě na každé výstavě, které se zúčastnila a dále získala 3x titul CACIB, čímž ukončila podmínky pro udělení titulu Interšampion ( C.I.B ) a na jedné výstavě navíc získala ocenění BEST OF BREED. Ještě jednou děkujeme.

Výstava v Bratislavě pokračovala i druhý den, tedy 19.8.2012, a tentokrát naše plemeno posuzoval specialista na teriéry, slovenský rozhodčí pan Pavol Séman. Obě holky, které toho dne předváděla Jana, byly opět velmi úspěšné. Dazmarnic BLACK ROSE zvítězila ve své třídě, získala titul CAC, CACIB a nakonec i titul BEST OF BREED. Mladičká Mayka opět zvítězila ve třídě mladých a odvezla si svůj další titul CAJC.

Já jsem se bohužel těchto výstav nemohl osobně zúčastnit, protože jsem ve stejném čase pobýval v chovatelské stanici našeho kamaráda Jannicka Dieudonne (Von Damon Der Dunkelkraft) ve Francii. Odtud jsem přivezl psa Ch. Ginstean Mister Cool (import UK), který je vystavován na výstavě ve střední Evropě a v naší chovatelské stanici je dočasně k dispozici jako krycí pes.

Aby toho nebylo málo, dne 25.8.2012 jsme se zúčastnili Mezinárodní výstavy psů v Mladé Boleslavi. Naše plemeno zde posuzoval velmi zkušený rozhodčí a specialista na teriéry pan František Polehňa z České republiky. Naprosto fantasticky se zde předváděla především Dazmarnic BLACK ROSE, která zvítězila ve třídě šampionů, získala tituly CAC, CACIB a BEST OF BREED. Ve finálových soutěžích navíc u slovenského rozhodčího pana Pavola Semana také titul BEST OF GROUP! Skvěle dopadla i MAYA Stawka Wieksza niž Zycie, která zvítězila v silně obsazené třídě mladých a získala titul CAJC. Náš svěřenec ZONNY z Hambalek Bušín se tentokrát nechtěl příliš předvádět v pohybu a jeho výkon byl ohodnocen známkou velmi dobrá.

Září nám trochu zkomplikovalo život, když se na různých místech konalo hned několik výstav. Nakonec jsme se rozhodli, že se rozělíme a já a Darinka jsme odjeli do Polska, kde jsme se dne 8.9.2012 a 9.9.2012 zúčasnili Národní výstavy psů ve Varšavě a XII. Klubové Výstavy Teriérů Typu Bull - Alec Waters Memorial - Zakroczym ( PL ). Jana naopak odjela do rakouského St. Poltenu-Ratzerdorfu, kde se konal další ročník Joe Mallen Memmorialu. Nám se s Darinkou vedlo přímo skvěle. První den, na Národní výstavě ve Varšavě Mayka natolik zaujala zkušenou rozhodčí z Polska paní Elzbietu Chwalibog, že zvítězila ve třídě mladých a postupně získala tituly BEST OF JUNIOR a nakonec i BEST OF BREED! O titul BOJ se proti ní postavil náš svěřenec ZONNY z Hambalek Bušín, kterého vystavovala Darinka. Protože jsme skončili poměrně brzo, stihli jsme se s Darkou v pohodě ubytovat a večer jsme si užili dobrou večeři a úžasný zážitek na laserové vodní show.

Druhý den se Jana účastnila Joe Mallen Memorialu, který posuzovala anglická rozhodčí paní Clare Lee. Bohužel upřednostňovala trochu jiný typ SBT a tak Dazmarnic BLACK ROSE získala známku výborná bez pořadí a BERETTA DOMIDAR z Hambalek Bušín známku VD s komentářem, že se jedná o výraznou fenu se samčí hlavou.

My jsme naopak v polském Zakroczym dopadli fantasticky. Naše plemeno zde posuzovala zkušená anglická rozhodčí a dlouholetá chovatelka paní Hellen Reaney. MAYA Stawka Wieksza niž Žycie zvítězila ve velmi silné konkurenci 15 fen ve třídě mladých a nakonec získala i titul Klubový vítěz mladých. Zonny se také velmi dobře předvedl a umístil se na druhém místě ve své třídě. Hellen Reaney ohodnotila naší Mayku takto : „ krásná fena s překrásnou samičí hlavou, výborné ucho, krásné tmavé oko, čistý nůžkový skus, dobrá délka čenichu se silnou spodní čelistí, dobrý front a ramena, správná délka a úhlení, dobré nesení ocasu, předvedena ve vynikající kondici“. Tímto vítězstvím Mayka splnila podmínky pro udělení titulu Klubový junior šampion SBTC CZ!

Dne 15.9.2012 se konala Speciální výstava klubu SBTC CZ v Poděbradech. Na tuto výstavu byli pozváni legendární chovatelé a rozhodčí z Anglie manželé Blackerovy (kennel Crossguns). Na této výstavě jsme vystavili psy Dazmarnic BLACK ROSE, VANTA z Hambalek Bušín, GLOCK Stawka Wieksza niž Žycie, MAYA Stawka Wieksza niž Žycie, přičemž všichni získali ocenění výborná a BERETTA DOMIDAR z Hambalek Bušín a ZONNY z Hambalek Bušín, kteří se ve svých třídách umístili shodně výborní na třetím pořadovém místě.

Druhý den se na stejném místě uskutečnil první ročník Staffbull Speciál, který byl exhibicí plemene a většiny činností a aktivit, které s ním mohou jeho majitelé provozovat. Návštěvníci mohli vidět a také si vyzkoušet bull sporty, výstavní přípravu, sportovní kynologii včetně obrany, coursing, frisbee a mnoho dalšího. Rád bych na tomto místě poděkoval všem, kteří se na organizaci této velkolepé události podíleli a především Rudovi Slabovi, který celou akci zorganizoval.

Na konci měsíce září, 29.9.2012, jsme opět navštívili Polsko, kde se ve Wroclawi konala Mezinárodní výstava psů. Rozhodčím zde byl Piet Roosenboom z Belgie. Předváděli jsme zde Mayku a Zonnyho, kteří opět zvítězilki ve svých třídách a znovu se mezi sebou pobili o titul BEST OF JUNIOR. MAYA Stawka Wieksza niž Žycie – V1, CAJC, Junior Winner a ZONNY z Hambalek Bušín – V1, CAJC, Junior Winner a BOJ! Mayka tímto vítězstvím splnila podmínky pro přiznání titulu Junior šampion Polska.

Dne 12.10.2012 jsme navštívili mezinárodní výstavu v německém Dortmundu. Naše plemeno zde posuzoval anglický rozhodčí Kevin Jones (kennel Maxsta). Na této výstavě jsme se setkali s naším kamarádem Jannickem Dieudonne z Francie a já jsem měl tu čest vystavit v kruhu otce naší Mayky – Ch. EMINEM Von Damon Der Dunkelkraft. S ním jsem získal druhé místo za legendárním Danny Gilmourem a tedy ocenění V2, res. CAC VDH. Mayka i Zonny shodně získali známku výborná.

V Dortmundu jsme pokračovali i druhého dne, kdy se konala další výstava, tentokrát výstava národní, kterou posuzoval španělský rozhodčí Manuel Torres Delicado. Oba naši psi se umístili skvěle. MAYA Wieksza niž Žycie zvítězila ve třídě mladých a získala titul VDH-JCAC a ZONNY z Hambalek Bušín taktéž a navíc i titul BEST OF JUNIOR.

Dne 16.11.2012 jsme se zúčastnili Klubové výstavy teriérů v chorvatském Zagrebu. Naše plemeno zde posuzoval zkušený chorvatský rozhodčí MVDr. Damir Skok. Poprvé v kruhu zde byl předveden Ch. Ginstean MISTER COOL a vedl si skvěle. V silné konkurenci zvítězil a získal titul CAC. Dobře si vedla také BERETTA DOMIDAR z Hambalek Bušín, která se umístila na třetím místě. Hvězdou dne byla MAYA Stawka Wieksza niž Žycie, která spolehlivě zvítězila ve třídě mladých, získala titul Klubový vítěz mladých, BEST OF JUNIOR, BEST OF BREED a ve finálových soutěžích pak třerí místo v JUNIOR BEST IN SHOW!!!

17.11.2012 se na stejném místě konala Mezinárodní výstava psů, která byla současně kvalifikací na anglický Cruft´s. Tento den posuzoval naše plemeno chorvatský rozhodčí Stjepan Prosenik, který ovšem upřednostil jiný typ psů a tak Max (Ch. Ginstean MISTER COOL) a Beretta skončili výborní a Mayka ve své třídě na druhém pořadovém místě.

Do třetice se na stejném místě, dne 18.11.2012, konala další Mezinárodní výstava psů – Zagreb Winner Show, přičemž naše plemeno zde posuzoval odborník na teriéry a zkušený slovenský rozhodčí Ing. Robert Kanás. Tento den se naši psi předvedli výborně. Ch. Ginstean MISTER COOL zvítězil ve třídě šampionů a získal titul CAC, BERETTA DOMIDAR z Hambalek Bušín se umístila výborná na čtvrté pořadové pozici a hvězdou dne byla bezesporu MAYA Stawka Wieksza niž Žycie, která získala známku V1, Vítěz mladých, BEST OF JUNIOR, Zagreb junior winner a BEST OF BREED.

Poslední zahraniční výstavou v roce 2012 pro nás byla Národní výstava Swiebodzice v Polsku. Rozhodčím zde byl Janus Opara z Polska. Ch. Ginstean MISTER COOL zvítězil ve třídě šampionů a získal titul CWC, Vítěz a nakonec BOS. BERETTA DOMIDAR z Hambalek Bušín, kterou předváděla Darinka, skončila na krásném druhém místě a ZONNY z Hambalek Bušín zvítězil ve třídě mladých a získal titul BEST OF JUNIOR. Tímto vítězstvím splnil podmínky pro přiznání titulu Junior šampion Polska a Junior šampion klubu SBTC CZ.

Na konci roku bychom chtěli všem našim kamarádům popřát kouzelné Vánoce, šťastný Nový rok a v roce 2013 hodně štěstí, zdraví, pohody a spoustu výstavních a chovatelských úspěchů. Současně bychom chtěli poděkovat všem rozhodčím, kteří v uplynulém roce naše psy posuzovali, za velmi pěkné posudky a komentáře.

Těšíme se na viděnou v roce 2013!

Adresa

Nová Ves u Kolína, 280 02

Telefonní číslo

+420 603 705 515

Emailová adresa

domidar@email.cz