Záhlaví Domidar Dogs Kennel

Americký Standard plemene SBT

Celkový vzhled

Stafordšírský bulteriér je hladkosrstý pes. Měl by být na svou velikost velmi silný a i přes svou výraznou muskulaturu aktivní a pohyblivý.

Velikost, proporce, hmota

Výška u ramene: 35,56 – 40,64 cm. Hmotnost: Psi 12,7 – 17,24 kg. Feny 10,89 – 15,42 kg, přičemž se výšky vztahují ke hmotnostem. Neshoda s těmito limity je chybou. Proporčně se délka hřbetu (od kohoutku ke kořenu ocasu) rovná vzdálenosti od kohoutku k zemi.

Hlava

Krátká, celkově hluboká, široká lebka, velmi vyvinuté lícní svaly, stop výrazný, morda krátká, nos černý. Nos masové barvy (růžový) je považován za hrubou vadu. Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Světlé oči nebo růžová víčka se považují za vady, pokud není srst obklopující oči bílá – v tom případě víčko může být růžové. Uši: Růžovité nebo polovztyčené a ne velké. Klopené nebo vztyčené ucho musí být považováno za hrubou vadu. Tlama: Skus, ve kterém se vnější strana spodních řezáků dotýká vnitřní strany horních řezáků. Pysky by měly být přilehlé a čisté. Výrazný předkus a podkus jsou hrubými vadami.

Krk, horní linie, tělo

Krk je svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy a směrem k ramenům se rozšiřující. Tělo má krátká bedra s rovnou hřbetní linií, širokou přední frontu s hlubokým hrudníkem a správně klenutá žebra, mělo by být poměrně úzké v bedrech. Ocas není kupírován, je středně dlouhý, nízko nasazený, ke špičce se zužující a nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený a lze jej připodobnit k ramenu starých pump. Ocas, který je příliš dlouhý nebo příliš zatočený, je vadou.

Hrudní končetiny

Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe, bez volnosti v ramenech. Z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Paspárky hrudních končetin mohou být odstraněny. Tlapy by měly mít silné polštářky, měly by být silné a středně velké.

Pánevní končetiny

Pánevní končetiny by měly být dobře osvalené, hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy by měly být při pohledu zezadu souběžné. Paspárky na pánevních končetinách (pokud nějaké jsou) jsou obecně odstraňovány. Tlapy jako u hrudních končetin.

Srst

Hladká, krátká a hustá (přilehlá ke kůži). Nesmí být trimována nebo zbavena vousů.
Barva červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je diskvalifikována.

Chůze

Volná, vydatná a čilá s racionálním využíváním energie. Končetiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.

Temperament

Moderní pes čerpá svou bezmeznou odvahu, vysokou inteligenci a houževnatost z historické podstaty plemene SBT. Zároveň je velmi laskavý ke svým přátelům, a zejména k dětem. Tyto vlastnosti z něho dělají, společně s naprostou spolehlivostí a klidem mimo akci, především všestranného psa.

Diskvalifikace

Barvy černá s pálením nebo játrová.

STAFFBULL CAMP 2022

STAFFBULL CAMP 2022

Přihlašování na víkend plný zábavy a stafordšírských bulteriérů je zahájeno!

Sdílej článeks přáteli na Facebooku Stáhnout článek v PDF Další články Americký standard plemene SBT

Autor: American Kennel Club

Přeložili: Dominik a Roman Zálišovi

© Červen 2019

Logo CHS Domidar Dogs

Zdroj: LANE, Marion a TOMBACK, Jeffrey. Guide to Owning a Staffordshire Bull Terrier. Tfh Pubns Inc, 1997. ISBN: 9780793818808.

Adresa

Nová Ves u Kolína, 280 02

Telefonní číslo

+420 603 705 515

Emailová adresa

domidar@email.cz