Záhlaví Domidar Dogs Kennel

36 vybraných základních chovatelských zásad Raymonda H. Oppenheimera

Existuje ohromné množství různých metod chovu – některé dobré, některé špatné. Nikdy bych si ale nedovolil chovatelům říkat, která z nich je ta správná, jelikož žádná taková neexistuje. Vynikajících úspěchů je možno dosáhnout množstvím různých způsobů (což se v minulosti již mnohokrát potvrdilo). Takže jediné, co vám teď napíšu, je seznam postřehů, které by vám mohly pomoci vyvarovat se nástrahám, které nám chov klade.

Raymond H. Oppenheimer
(jeden z nejúspěšnějších chovatelů Bull Teriérů minulého století)

1) Pečlivě vybírejte spojení psů. Rozumně plánované krytí může mít pro chov velkou hodnotu. Neuvážené krytí pak může způsobit nahromadění všech možných chyb plemene.

2) Vybírejte jen to nejlepší a chovejte pouze v případě, kdy očekáváte, že štěňata budou lepší než jejich rodiče.

3) Nikdy pro svou fenu nehledejte perfektního krycího psa. Takový pes neexistuje, nikdy neexistoval a existovat ani nikdy nebude.

4) Nebojte se chovu zvířat, které mají zjevné nedostatky, pokud mají výrazné přednosti. Právě nedostatek předností je největší chybou zvířete.

5) Nekryjte spolu psy rozdílného typu. Schopnost rozeznat od sebe typy psů na první pohled je chovatelův největší dar. Učte se od zkušenějších chovatelů – to je jediná možná cesta. (Typ bych definoval jako soubor chyb a nedostatků)

6) Nikdy nekryjte psy se stejnou chybou nebo nedostatkem. Říkáte si tak o malér.

7) Síla krevní linie může být významně oslabena krytím psem nebo fenou, kteří jsou pravým opakem příbuzenské plemenitby. Nicméně zatímco krevní linie může být oslabena, kvalita štěňat by mohla být stále dobrá, pokud vyberete správnou kombinaci. Důležitý je však okamžitý návrat do vaší linie.

8) Nekryjte příbuzné psy jen kvůli jejich přednostem. Příbuzenská plemenitba může sice vést k nádhernému vrhu štěňat, ale jindy může způsobit naprostou katastrofou.

9) Chovejte komplexně, nezaměřujte se jen na některé vlastnosti psů. Pes je přece celek.

10) Kvalita není kvantita! Kvalita je důsledek pečlivého studování a přesné představy o tom, čeho chcete v chovu dosáhnout. Mějte trpělivost a počkejte, dokud nebudete mít pro chov k dispozici správné jedince. Snažte se chovat podle toho, co jste již dosáhli, a především mějte chovný plán alespoň na tři generace dopředu.

11) Chovem netvoříte nic nového. To, co teď v chovu dostáváte je přesně to, co tam již bylo na začátku. Možná to bylo skryté, ale bylo to tam.

12) Chyby se dědí rovnoměrně po obou jedincích. Proto nemůžete očekávat, že všechny problémy vyřešíte v jediné generaci.

13) Nechovejte průměrnost. Absence vady v žádném případě u psa neznamená přednost.

14) Nezkoušejte příbuzenskou plemenitbu u dvou psů najednou. Dříve nebo později budete donuceni chov ukončit.

15) Nehodnoťte psa podle jeho nejlepších či nejhorších štěňat. Pes vám do chovu přinese vlastnosti, které jsou společné pro všechna jeho štěňata.

16) Odbočení od linie používejte jen velice zřídka. Za každou chtěnou vlastnost dostanete i spousty nechtěných, které bude v dalších generacích těžké eliminovat.

17) Věk psa nemá vliv na kvalitu, kterou může produkovat.

18) Barva by měla být rozhodujícím faktorem.

19) Pamatujte, že chyby v kostře psa jsou na odstraňování z chovu ty nejtěžší.

20) Nezapomínejte, že by hlava a zdraví psa mělo být na prvním místě.

21) Nikdy v chovu nesmíte zapomenout na kvalitu hlavy! Dobrá hlava z chovu jinak zmizí jako pára nad hrncem.

22) Nikdy se nezapomeňte dívat na psa jako na celek. Když při hledání jediné přednosti zapomenete na ostatní, doplatíte na to.

23) Teriér by měl být zdrojem estetické pýchy, radosti a potěšením pro všechny milovníky plemene.

24) Nevěřte tomu, že bratr nebo sestra šampiona jsou stejně dobří jako sám šampion. Vedle každého chovatelského úspěchu stojí i spousta neúspěchů. Každý pes je jedinečný.

25) Nepřipisujte svým psům přednosti, které nemají. Sebeklam je odrazový můstek k neúspěchu.

26) Rodokmen je nástroj, který nám pomáhá předpokládat dobré a špatné vlastnosti, které váš pes bude mít. Rodokmen je jenom tak dobrý, jako pes, který ho reprezentuje.

27) Nemůžete očekávat, že se vám statistické předpovědi vyplní v malém počtu zvířat (jako je například jeden vrh štěňat). Statistiku je možné použít pouze v případě většího počtu jedinců.

28) Nenechte si radit od neúspěšných chovatelů. Pokud by jejich rady za něco stály, byli by úspěšní.

29) Nedovolte, aby vaše osobní pocity ovlivňovaly výběr krycího psa. Správný pes pro vaši fenu je vždy ten správný a je úplně jedno, kdo ho vlastní.

30) Nikdy nesuďte krycího psa podle jeho nejhorších potomků. Každý pes nějaké má. Záleží především na jeho nejlepších potomcích.

31) Jestliže nejhorší štěně vašeho posledního vrhu není lepší než nejhorší štěně vašeho prvního vrhu, neděláte pokrok. Váš poslední vrh by měl být opravdu váš poslední.

32) Jestliže nejlepší štěně vašeho posledního vrhu není lepší než nejlepší štěně vašeho prvního vrhu, neděláte pokrok. Váš poslední vrh by měl být opravdu váš poslední.

33) Nikdy se nenechte zaslepit obdivem svého psa. Když tak učiníte, budete brzy obětí sebeklamu viz 5.

34) Neobtěžujte se se psem, po kterém nejsou dobrá štěňata. Užívejte si jeho krásy, ale nepoužívejte ho v chovu.

35) PAMATUJTE! Nesnažte se z chovu získat spousty peněz. Vaše reputace „množírny“ poroste rychleji než lesní požár.

36) Nebuďte spokojení s ničím jiným než s tím nejlepším. Druhé nejlepší není nikdy dost dobré.

STAFFBULL CAMP 2022

STAFFBULL CAMP 2022

Přihlašování na víkend plný zábavy a stafordšírských bulteriérů je zahájeno!

Sdílej článeks přáteli na Facebooku Stáhnout článek v PDF Další články 36 vybraných základních chovatelských zásad Raymonda H. Oppenheimera

Autor: Raymond H. Oppenheimer

Přeložil: Dominik Záliš

© Leden 2018

Logo CHS Domidar Dogs

Adresa

Nová Ves u Kolína, 280 02

Telefonní číslo

+420 603 705 515

Emailová adresa

domidar@email.cz